Problemy ze wzwodem dla wielu mężczyzn okazują się źródłem sporego wstydu. Po ich wystąpieniu często wycofują się z życia seksualnego, zwykle unikając też opowiedzenia o nich lekarzowi. To spory błąd.

Schorzenia związane z impotencją

Nie tylko dlatego, że współczesna medycyna dysponuje środkami w większości przypadków pozwalającymi na przywrócenie łóżkowej sprawności, ale również ze względu na to, iż mogą one być zwiastunem poważnych chorób. Lista schorzeń objawiających się zaburzeniami potencji jest naprawdę długa. Bardzo często ich wyleczenie oznacza poprawę jakości życia seksualnego. To oczywiście nie jedyny powód do tego, by wystąpienie takich problemów skonsultować z lekarzem. W ten sposób możemy bowiem uniknąć dalszego rozwoju chorób i tym samym niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci.

Choroby a obniżenie sprawności seksualnej

Najczęstsze choroby, które dają o sobie znać obniżeniem sprawności seksualnej to:

 

  • cukrzyca: do łóżkowych problemów diabetyków należy zaliczyć nie tylko trudności w uzyskaniu lub utrzymaniu wzwodu, ale też powtarzające się stany zapalne prącia;
  • schorzenia nerek: tu pomocne może być leczenie farmakologiczne, a w ciężkich przypadkach – dializy;
  • choroby prostaty: może to być przerost gruczołu, nowotwór lub powikłania po różnego typu zabiegach;
  • schorzenia tarczycy, takie jak niedoczynność czy nadczynność: mogą powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej. Niedobór męskich hormonów często prowadzi do wystąpienia problemów ze wzwodem;
  • choroby zwyrodnieniowe, takie jak stwardnienie rozsiane, padaczka oraz choroba Alzheimera lub Parkinsona;
  • otyłość: powoduje pogorszenie kondycji fizycznej, poza tym zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy lub chorób serca. Często też idzie w parze z niezdrowym trybem życia, paleniem papierosów i nadużywaniem alkoholu, co jeszcze bardziej obniża sprawność w łóżku.